Çekiç Parmak Belirtileri

Çekiç Parmak Belirtileri

Çekiç Parmak Belirtileri

Bir tür el deformitesidir ve parmaklarda bükülmeye ve şişmeye neden olur. Bu durumda, parmaklar yavaş yavaş bükülür ve avuç içine doğru kıvrılır. Bu deformite, genellikle başparmak hariç dört parmakta görülür. Bazı durumlarda bağ dokusu veya kas hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Bunlar arasında romatoid artrit, skleroderma ve lupus yer alabilir. Ayrıca, bazı nörolojik hastalıklar da çekiç parmak gibi el deformitelerine neden olabilir.

Çekiç Parmak Belirtileri

Çekiç parmak, her yaştan insanda görülebilen bir durumdur, ancak genellikle orta yaşlı veya yaşlı kişilerde daha yaygındır.

Çekiç parmak belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

1. Parmakların bükülmesi: Başlangıçta, parmaklarda hafif bir bükülme görülebilir. Ancak, zamanla bükülme artar ve avuç içine doğru kıvrılır.
2. Parmaklarda şişlik:Parmaklar şişebilir ve şişlik bükülmenin daha da kötüleşmesine neden olabilir.
3. Ağrı: Parmakların bükülmesi ve şişmesi nedeniyle, kişilerde ağrı oluşabilir. Bu ağrı, parmakların hareket ettirilmesiyle daha da kötüleşebilir.
4. Yaralanmaya yatkınlık: Çekiç parmaklı kişiler, normal bir el kullanımı için gerekli olan parmakların hareket kabiliyetlerinde azalma nedeniyle yaralanmaya daha yatkındır.
5. Zorluğu: Günlük aktiviteleri yaparken zorluklara neden olabilir. Örneğin, giyinme, yemek yeme veya yazma gibi basit görevleri bile zorlaştırabilir.

Çekiç parmak belirtileri fark edilirse, bir doktora başvurulması önerilir.Genellikle altta yatan bir hastalık veya yaralanma sonucu oluşur. Bunlar arasında romatoid artrit, skleroderma, lupus, sinir hasarı, kas zayıflığı veya kas distrofisi yer alabilir. Erken teşhis ve tedavi, çekiç parmaklı kişilerin yaşam kalitesini arttırabilir ve deformitenin ilerlemesini önleyebilir.

 

 

Yorum Yok

Bu konu için yorumlar zaman aşımından dolayı kapandı.