Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı bazı parmakların eklemlerinin (örn., Proksimal interfalangeal eklemler ve metakarpofalangeal eklemler) kalıcı olarak esnek bir pozisyonda sabitlenmesi (eklem kontraktürleri) ile karakterize nadir görülen bir bağ dokusu bozukluğudur. Avuç içi derisinin (palmar fasya) altındaki lifli doku bantlarının anormal kalınlaşması ve kısalması nedeniyle sertleşmiş bir nodül gelişebilir ve sonunda anormal bir sertleştirilmiş (fibrotik) doku bandı oluşturur. Sonuç olarak, etkilenen bölgenin parmakları birkaç ay veya yıl boyunca avuç içine doğru çekilmeye başlar ve geri çekilemez (kontraktür). Ek olarak, etkilenen bölgenin derisi büzülebilir. Çoğu durumda, halka ve pembemsi (dördüncü ve beşinci) parmaklar en çok etkilenir. Ek olarak, bozukluk genellikle her iki eli de etkiler (iki taraflı). Dupuytren’in kontraktürünün kesin nedeni bilinmemekle birlikte, alkolik karaciğer hastalığı (siroz) ve diyabet, tiroid sorunları ve epilepsi dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların varlığı veya bazı hastalıklarla hastalık riski artmaktadır. Ek olarak, genetik yatkınlığın bir faktör olabileceği düşünülmektedir.

Dupuytren Belirtileri

Dupuytren kontraktürü, parmakların elin avuçlarına doğru çekilmesi ile karakterizedir. Ayaklar nadiren tutulur. Parmaklardaki nodüler büyümeler dahil olmak üzere parmakların işlev kaybı ve deformiteleri de meydana gelebilir. Bir veya iki el etkilenebilir. Katılım sadece tek taraflı olduğunda (tek taraflı) sağ elin daha sık dahil olduğu görülmektedir. Halka parmağı en sık tutulur, bunu sırasıyla küçük, orta ve işaret parmakları takip eder. Parmağın ilk belirtisi olarak bir nodül veya plak gelişebilir. Semptomlar kendiliğinden ve bilinen herhangi bir ilişkili durum olmadan gelişebilir.

Dupuytren Tedavisi

Dupuytren hastalığı genellikle etkilenen tendon kılıflarına kortikosteroid enjeksiyonları, ağrı için analjezikler ve fizik tedavi ile tedavi edilir. Deformitelerin boyutuna göre cerrahi gerekebilir. Ameliyattan sonra nüksetmesi mümkündür.

Yorum Yok

Bu konu için yorumlar zaman aşımından dolayı kapandı.